Gaziantep Ev yapımı Salçası

Gaziantep Ev Yapımı Biber Salçası

Gaziantep Ev yapımı Salçası

Türk Mutfağının olmasa olmazlardan biride salça dır salça ise yapımı uzun ve meziyetli bir istir özellikle ev salçası yapımı çok daha zordur Gaziantep, Maraş ve Hatay yörelerinde her ev kendi salçasını yapmaktadır her yörenin kendine özgü bir yapım sekli vardır. Ben bu yazı dizimizde sizlere Gaziantep ev yapımı salçasının nasıl yapıldığını anlatmak istiyorum
Gaziantep Ev Yapımı Biber Salçası
Gaziantep ev salçası yapılısı

Salça Türk mutfağında benzersiz bir yere sahip dir Gaziantep salçası hiç şüphe yok ki başı çekenlerden dir. Antep yetişen acı tatlı biberleri tarlada yetiştik den sonra torbalanır ve satışa çıkarılır. Her kez ihtiyacı kadar olan acı biberi ayrı tatlı biberi ayrı olarak alır. Ev halkı ve komşuların yardımı ile biberler tek tek ikiye ayrılıp saplarından ve tohumlarından arındırılır. Bu işlem saatlerce sürer son biber de ikiye ayrılıp tohumlarından arındırdıktan sonra bol su ile biberler özenle yıkanıp temizlenir. Artık çekime hazırdır evde çekme makinası olanlar kendi makinalarıyla çekerler makinesi olmayanlar ise sezonluk bu isi yapan ev ev gezip biber çeken lere ücret karşılığı temizleyip hazırlamış oldukları biberleri çektirler.
Gaziantep Ev Yapımı Biber Salçası

Çekilen biber kovalar halinde güneşin bol gördüğü bahçesine yada evinin damına balkonuna taşınır kovalardaki çekilmiş biberler sıvı halinde tepsilere sinilere veya yere serilmiş etrafı tahta parçası yada sırıklarla katlanmış naylon şiltelere boşaltılır ve tuz yüzlerine tuz serpilerek köpürmesi bozulması önlenir böylelikle salçanın güneşte bekletme süreci başlamış olur bekleme süresi ise ortalar 3-4 gündür bu 3-4 gün süre içerisinde salçalar günde 3-4 defa alt üst edilerek karışması ve her yerin aynı kıvamda suyunun çekişmesi sağlanmış olur. 3-4 günün sonunda suyu çekişmiş salçalar birbirine karıştırılıp tuz oranını bakılıp topraktan yapılma küplere konulur. Küplere Konulmasının sebebi ise daha uzun sure tazeliğini ve lezzetini korumasıdır.
Gaziantep Ev Yapımı Biber Salçası

1 thought on “Gaziantep Ev yapımı Salçası

  1. Ellerinize sağlık ürünlerinizi gönül rahatlığı ile kullanıyorum kargo beklediğimden çabuk geldi teşekkür ederim

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bize Ulasın

ADRES

İstiklal mah.76099 Nolu sokak No=99/A
Şahinbey / Gaziantep

WHATSAPP

0546 442 00 35

MAİL ADRES

yoremkoypazari@gmail.com